''Sanalda Bizim Sesimiz''
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

''Sanalda Bizim Sesimiz''

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Ebruli - Arsız Bir Nefesleniş / Nail varal
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 3:11 pm tarafından zahide

» Ebruli - Sevmiyor Ressamlar Seni / Nail Varal
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 3:08 pm tarafından zahide

» Değmesin Gözlerine Ayazlar / Nail Varal
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 3:04 pm tarafından zahide

» Gülüşlerinin İntiharında Büyüttüm Seni Ben / Nail Varal
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 3:01 pm tarafından zahide

» Karbeyaz Gülüşüne As Beni / Nail Varal
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 2:46 pm tarafından zahide

» Kayıp Kentin En Gerçek Hikayesi / Nail Varal
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Eyl. 02, 2012 2:21 pm tarafından zahide

» Muhabbet Odası (Giriş)
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimeSalı Ara. 22, 2009 11:28 pm tarafından Mavi güverte

» Şimdilik Yeni Radyo'muz Hayırlı Olsun!
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimeSalı Ara. 22, 2009 11:25 pm tarafından EyLüL

» EzeL ; Bir İntikam Hikayesi !
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimeSalı Ara. 22, 2009 11:20 pm tarafından EyLüL

En iyi yollayıcılar
EyLüL
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_vote_lcap11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_voting_bar11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_vote_rcap 
kevser
11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_vote_lcap11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_voting_bar11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_vote_rcap 
SiyahBeyaz
_aLeyNa_
Admin
MrObut
ruseda
Mavi güverte
Lider
AsiLTurk
Günün Ayeti

Namaz Vakitleri

11 yıl sonra gelen "geç özür" !

2 posters
YazarMesaj
kevser
Moderatör
Moderatör
kevser

Rep Puan : 2

11 yıl sonra gelen "geç özür" ! Empty
MesajKonu: 11 yıl sonra gelen "geç özür" !   11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimeC.tesi Ara. 19, 2009 5:11 pm

Yaşım çok yoktu o zamanlarda. Ama ödül almak için sahneye çıktığında, çatal bıçakla protesto edilen, mağduriyetinden ödülünü alamayan, en güzel gecesi berbat olan o sanatçıyı iyi biliyorum. 10 şubat 1999 yılında meydana gelen bir Ahmet Kaya vukusu idi bu. ödül sevinciyle sahneye çıktığında ne bilebilirdi ki saldırıya uğrayacağını..

Ödülünü almak için sahneye çıktığında, bir kaç cümle söylemek istemişti, her ödül alanın illaki yapacağı teşekkür mahiyetinde. Ve başlamıştı konuşmaya. Az bir zaman sonra kürtçe bir şarkısına klip çekeceğini söylemişti ki, kendini tribün magandası zanneden insanlar tarafından çatal bıçak yağmuruna tutuldu. Sanki ülkenin bölücüğü hakkında laf etmiş, sanki hadi kalkın savaşa diye milleti kışkırtmış, sanki komşunun tavuğuna kıştt demiş... Orada oturan izleyicilerden aynı zamanda günümüzde sanatçı kimliği taşıyan birisi kalkıp Onuncu Yıl Marş'ını okumaya başlıyor. Doğru ya harp başlattı Ahmet Kaya, bir de mehteran eksik! mikrofonun tutuculuğunu yapan o sanatçı ise Serdar Ortaç. Siyasi açıdan bakıp da yazmadım, ben siyasetçi değilim. Sadece insan kimliğimde yazıyorum bunları.

Ödülü de, o güzelim ülkeyi arkasında bırakıp sürgün hayatın kollarında bulmuş kendini. Paris'te yaşamış yıllarca. O günden sonra, hayat şartları değişmiş, kürtçe şarkı söylemek, kürtçe klip yapmak terör organizasyonu olarak gelmemiş gündeme. Devlet televizyonu trt 6 (şeş) kanalı açıp, konuşmasında Ahmet Kaya'nın anısına onun şarkılarını yayınlayacağız demiş. Peki Ahmet Kaya bilecek mi tüm bu yapılanları ? Hayır! Kim ne derse desin geç kalınmış bir projeye imza attı bizim ülkemiz.

Daha halen Paris'te gömülü olan Ahmet Kaya, ölümünden bir kaç zaman önce verdiği röportajda, "herşeyi söylesinler hakkımda, ama ülkesini sevmiyor demesinler. Ben başka ülkede sürgün yaşayarak canımı veririm " demişti. ama dinleyen olmamıştı ve perde arkasından müjdeli haber ölüm çıkagelmişti.

Şimdi ise elinde mikrofon tutup, sanatçı kimliği taşıyan o insan çıkıp "çok pişmanım. 1999’da bırakın Kürtçe şarkı söylemeyi, yolda Kürtçe konuşulamıyordu bile. Ben de genç ve cahildim. Bence o gece yaşananlarda Ahmet Kaya’nın hiçbir suçu yoktu. Ben Ahmet Kaya’nın konuşmasının ardından sahnedeydim ve bir anda her Türk genci gibi gaza gelip Onuncu Yıl Marşı’nı okumaya başladım. Marşı okuduğum için pişman değilim tabii ki ama zamanlamam çok hatalıydı. Kısacası bence Ahmet Kaya’nın Kürtçe şarkı söylemesine izin verilmeliydi" deyip de 11 yıl sonra özür diliyor. Evet tıpkı kendisinin de dile getirdiği gibi cahildi. Ve bu cahilliği 11 yıl geciktirmişti özrünü...

Kendisi ödül törenine çıksın ve aynı muamele ona yapılsın. ancak o zaman anlar, ama aradan 11 yıl geçmez. Ne dilerse dilesin, özrünü kabul eden olmaz!

(Kendi okuduğum ve izlediğim belgeseller doğrultusunda yazdım çizdim. Ne abartı ne de aykırılık var. tamamiyle gerçek, tamamiyle insanlık ayıbı )...

En son kevser tarafından Ptsi Ara. 21, 2009 1:33 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
SiyahBeyaz
Moderatör
Moderatör
SiyahBeyaz

Rep Puan : 1

MesajKonu: Geri: 11 yıl sonra gelen "geç özür" !   11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Ara. 20, 2009 9:24 pm

Yazının basında 1990 demişsın sonunda 1999.Doğrusu 1999...
İmla kurallarını yok saymışsın bıraz ona dıkkat etsen daha guzel bır yazı olabılırdı...Yazını tekrar gözden gecir...
(Yazı ile ılgili yorum ise yazının duzeltılmesınden sonra...)
kevser
Moderatör
Moderatör
kevser

Rep Puan : 2

MesajKonu: Geri: 11 yıl sonra gelen "geç özür" !   11 yıl sonra gelen "geç özür" ! I_icon_minitimePaz Ara. 20, 2009 10:03 pm

zamanla olan dikkatsizliği dediğiniz gibi düzelttim. imla hatalarına özen gösteririm ama gözden kaçmış sanırım. düzeltmesini, hatalarımı fark ettiğiniz için sizin yapmanızı isterim.

düzelttim..

11 yıl sonra gelen "geç özür" !
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Şebnem Ferah Ve Yeni Albümü ; "Benim Adım Orman"
» ADINI SEN KOY "sevmesini de, gitmesini de bilenlere"...